Skuteczne czyszczenie elewacji budynku

elewacja bloku

Każdy budynek bez względu na rodzaj materiałów, z których został wykonany wymaga odpowiedniej konserwacji oraz czyszczenia. Dzięki temu może prezentować się doskonale nawet wiele lat po zakończeniu jego budowy. Istotne jest zatem regularne czyszczenie elewacji.

Co wpływa na zabrudzenie ścian zewnętrznych budynku?

Istnieją różne powody, dla których konieczne jest regularne czyszczenie elewacji. Dlatego częstotliwość mycia elewacji oraz dachów uzależniona jest między innymi od usytuowania budynku. Ogromny wpływ na szybkość brudzenia się ścian i elewacji budynku jest jego lokalizacja. Zanieczyszczenia i kurz osiadają znacznie szybciej na tych budynkach, które są usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy lub nawet zakładu przemysłowego.

Dlatego domy na terenie Łodzi mogą ulegać szybszemu zabrudzeniu ze względu na wysoki ruch komunikacyjny pojazdów. Jednak Łódź to tylko jedno z wielu miast, w których występuje wysokie stężenie spalin.

Dodatkowo istotną kwestią jest także poziom wilgotności powietrza. Budynki nad jeziorem lub w lesie, gdzie wilgoć może stanowić poważny problem, narażone są na większy poziom zanieczyszczeń oraz silniejsze zabrudzenia. Wilgoć może powodować także wzrost występowanie grzybów na ścianach, a nawet glonów.

Częstotliwość czyszczenia elewacji zależy także od rodzaju zastosowanego tynku oraz jego poziomu nasiąkliwości. Struktura tynku wpływa na szybkość przylegania zabrudzenie. Jeżeli powierzchnia jest gładka wówczas zmniejsza się tempo gromadzenia się zabrudzeń. Dodatkowy istotny jest także stopień nasiąkania. W przypadku tynków, które łatwo chłoną wilgoć, nieczystości nie zostają spłukane na przykład po deszczu.

Jak oczyścić elewację budynku?

Czyszczenie elewacji zazwyczaj jest poważnym przedsięwzięciem, przez co wymaga zorganizowanych działań. W tym celu warto zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnej firmy, która szybko i bezproblemowo zrealizuje mycie i czyszczenie elewacji – w tym https://saw-bud.net/mycie-i-czyszczenie-kostki-brukowej-elewacji-i-dachu/. Dużo jednak zależy od stopnia zabrudzenia budynku, a także stosowanej metody czyszczenia. Niektóre spośród nich mogą być wykonywane tylko przez specjalistów, ze względu na ich wysoki stopień skomplikowania.

Profesjonalnie wykonane mycie elewacji i dachów przy użyciu odpowiednich środków zapewnia idealną czystość budynku. Jednak rodzaj czyszczenia oraz wybór środków czyszczących zależy przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń. Zupełnie inaczej usuwa się z elewacji brud, kurz, a inaczej grzyby, glony lub pleśń. Dodatkowo inną metodę czyszczenia wykorzystuje się w przypadku klinkieru, inną zaś sytuacji, kiedy elewacja jest otynkowana.

Mycie elewacji przy pomocy myjki ciśnieniowej

Bardzo popularną metodą na mycie elewacji jest wykorzystanie profesjonalnej myjki ciśnieniowej. W takiej sytuacji usunięcie zanieczyszczeń jest możliwe dzięki wysokiemu ciśnieniu wody. Dlatego działania myjek ciśnieniowych jest stosunkowo prosta. Dodatkowo istnieje możliwość dodania detergentu, który zwiększy efektywność mycia.

Jednak w przypadku niektórych typów elewacji zastosowanie myjki ciśnieniowej mogłoby spowodować jej uszkodzenie. Dlaczego niezbędnym elementem jest ustawienie odpowiedniego ciśnienia wody oraz dobranie właściwego rodzaju dyszy. Natomiast w przypadku mocniej zabrudzonych fragmentów, na przykład oblanych substancjami, można zastosować mycie z wykorzystaniem detergentów specjalistycznych oraz szczotki lub gąbki. Dlatego niezbędne jest odpowiednie dobranie środków i narzędzi podczas mycia elewacji.