Krzesła laboratoryjne – jak je znaleźć?

Meble specjalistyczne, które umożliwiają sprawną, wydajną oraz bezpieczną pracę w miejscach takich jak laboratorium czy warsztat, muszą spełniać szereg norm. Podobnie krzesła przemysłowe – one też muszą spełniać warunki optymalnej ergonomii, służącej dobru i bezpieczeństwu pracownika.

Gdzie znaleźć odpowiednie krzesła specjalistyczne?

Pełen wachlarz możliwości znajdą Państwo w sklepie Kamila meble – https://kamilameble.pl/16-krzesla-laboratoryjne. W ofercie dostępne są zarówno krzesła laboratoryjne z oparciem jak i bez oparcia. Ale jakie właściwie normy powinny spełniać meble specjalistyczne do siedzenia?

Duże pole manewru

Krzesła pozbawione oparcia – taboret laboratoryjny lub hoker przemysłowy – stworzony jest do pracy, gdzie pracownik jest w nieustannym ruchu. Swobodna praca rąk, które manewrują ostrymi narzędziami lub substancjami żrącymi, jest niezwykle istotna. Na drodze nie mogą stać żadne podłokietniki czy nawet oparcie.

Stabilizacja

Krzesło laboratoryjne powinno mieć odpowiednią stabilizację, która zapewni pracownikowi bezpieczną pracę. Zabezpieczenie przed przesuwaniem w postaci specjalnych stopek antypoślizgowych przytwierdzonych do podstawy stelaża, jest szczególne istotne podczas precyzyjnych ruchów, gdzie liczą się nieraz milimetry i mililitry kluczowe do prawidłowego wykonania zadania.

Ułatwienie ruchu

Krzesło obrotowe z kółkami przyda się wszędzie tam, gdzie pracownik często musi się obracać lub zmieniać stanowiska usytuowane blisko siebie. Konieczność przesuwania krzesła i ciągłego wstawania może znacznie opóźnić pracę i uczynić zajęcie męczącym. Zmęczony i poirytowany pracownik może popełnić błąd! Minimum wygody zapewni krzesło z oparciem na dolny odcinek pleców. 

Taboret siodło

Krzesła specjalistyczne o profilowanym siedzeniu przypominającym tradycyjne siodło jeździeckie, nadają się idealnie do pracy w laboratorium. Krzesło zmusza siedzącego do specyficznego ułożenia nóg, który zapewnia prawidłową, wyprostowaną postawę ciała.

Krzesła przemysłowe – praktyczne detale

Możliwość regulacji wysokości, pochyłu i obrotu to absolutna podstawa jeśli chodzi o meble przeznaczone do pracy specjalistycznej. Równie praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest podnóżek zamontowany na nodze krzesła, na którym można oprzeć nogi. Siedzenie na wysokich krzesłach skłania siedzącego do odruchowego szukania podłogi dla zachowania równowagi. Tutaj ta równowaga jest zapewniona dzięki kolistemu, chromowanemu podnóżkowi.

Materiał z którego są wykonane meble specjalistyczne musi być trwały, oddychający, antypoślizgowy, ogniotrwały i łatwy w czyszczeniu. Często jest tutaj stosowany  poliuretan.

A co z wyglądem?

Podczas pracy w laboratorium, warsztacie czy linii produkcyjnej najmniej liczy się wygląd. Przeważnie krzesła posiadają ciemne tapicerki – czerń, grafit, brąz. Rzadziej wybierane są kolory jasne, które łatwo mogą ulec zabrudzeniu – a przecież estetyka pracy również wpływa na efektywność pracownika. Mimo wszystko tam, gdzie jednak można sobie pozwolić na pewną swobodę w wyborze koloru, warto wprowadzić do wnętrza delikatną nutkę zieleni, beżu czy błękitu. Kolory pomagają się odprężyć i zachować dobry nastrój.